Р›С–тАкцент
 
 РЈРєСЂР°С—РЅСЃСЊРєa літературнa газетa
 
 
 
  Поетичні майстерні
 
 Р‘СѓРєРІРѕС—РґДУХОВНІ ОБРІЇ ГАЛИНИ ТАРАСЮК Надрукувати Надіслати електронною поштою

 18 жовтня 2013 року у Національному музеї літератури України (м. Київ) відкрилася ювілейна виставка відомої поетеси, прозаїка, публіциста, перекладача, громадської діячки Галини Тимофіївни Тарасюк.

На виставці, в основу якої покладений жанровий принцип показу, представлено понад 200 експонатів з фондів і бібліотеки музею літератури та архіву ювілянтки. Починається виставка розділом «Витоки, родовід та «університети» письменниці», знайомство з яким уможливлюється завдяки меморіальним предметам, оригінальним фото, автографам та книгам.

Відомо, що Г.Тарасюк є автором 23 книг: 9 поетичних збірок («Смерековий міст», «Множина», «Світло джерела», «Жайворове поле», «Горельєфи», «Сотворіння гнізда» тощо), 12-ти прозових («Любов і гріх Марії Магдалини», «Дама останнього лицаря», «Смерть – сестра моєї самотності», «Між пеклом і раєм», «Храм на болоті», «Мій третій і останній шлюб», «Янгол з України», «Цінь Хуань Ґонь», «Ковчег для метеликів», публіцистичних – «Трепанація» тощо, з першими виданнями яких можна ознайомитись на виставці.

 

Також на виставці досить повно подані публікації творів письменниці в українських часописах «Березіль», «Вітчизна», «Дзвін», «Кур’єр Кривбасу», «Дніпро», «Київ», «Буковинський журнал», «Німчич», австрійському «Literatura und kritik» німецькому «Wostok», російському «Новый мир», білоруському «Неман». Значний інтерес становлять курйози, анекдоти, рецепти, захоплення і навіть забобони від Г.Тарасюк, надруковані у трьох виданнях видавництва «Ярославів Вал»: «Одкровення в кафе «Пегас», «Курйозіада» та «Посмішки чорного кота». На виставці подана публіцистика письменниці у періодиці (журналах, газетах). Цікавим є унаочнення творчої лабораторії письменниці завдяки поданим тут комп’ютерним версткам прозових творів письменниці з її ж правками та автографи віршів.

Завдяки майстерності та унікальності творчого доробку, Г.Тарасюк стала лауреатом численних літературних премій та нагород, зокрема премій: ім. О.Гончара, ім. В.Сосюри, ім. Г.Сковороди, ім. І.Нечуя-Левицького, ім. С. Воробкевича, ім. О.Кобилянської, ім. Г.Косинки, Ліги українських меценатів ім. Д. Нитченка. Нагороджена Орденом княгині Ольги, медаллю «Незалежність України», Заслужений працівник культури України… З посвідченнями всіх цих нагород можна ознайомитися на виставці.

Окремі розділи виставки становлять переклади творів Г.Тарасюк білоруською, російською, німецькою, італійською, угорською, румунською мовами та літературознавчі й критичні огляди про письменницю: А. Галича, Л. Пастушенка, В. Китайгородської, Л.Герасимчука, В.Дячкова, Д.Чистяка, П. Нечаєвої, монографія доцента Дніпропетровського університету Л.Мірошниченко тощо.

Публіцистика письменниці, інтерв’ю з нею та літературознавчі статті про неї представлені у виданні «Трепанація», газетах «Літературна Україна», «Слово Просвіти», «Українська літературна газета», «День», «Буковинське віче» та ін...

Можна виокремити на виставці також окремий розділ: «Г.Тарасюк у колі родини, друзів та колег», який завдяки оригінальним фотографіям з архіву письменниці, репрезентує її витоки, активну життєву й громадську позицію. В інтер’єрі чудовому бібліотеки Галагана, де експонувалася виставка, письменниця зустрічалася зі своїми читачами, з молоддю, зокрема цікавою і довірливою була розмова Галини Тарасюк зі студентами-філологами Педагогічного університету ім. М. Драгоманова та вихованцями творчого відділення Інституту літератури КНУ ім. Т.Шевченка. (на фото: студенти оглядають виставку; Галина Тарасюк і професором КДУ ім. Т.Шевченка Олександр Астаф’євим з майбутніми письменницями)

Також літературні заходи з нагоди ювілею Г.Тарасюк відбулися у рідних і знакових для творчості письменниці місцях. Так, в отчому селі Орлівка, що в Теплицькому районі на Вінниччині, відкрилася виставка її творів. У приміщенні Інтернет-центру ЦРБ м. Заставна Чернівецької області, де Галина Тарасюк працювала в районній газеті, шанувальники її творчості взяли участь у віртуальній літературній подорожі «Королева української прози», в якій дізналися про життєвий і творчий шлях Галини Тарасюк. Бібліотекар юнацької кафедри Наталія Ватаманчук представила огляд книжок письменниці, експонованих на виставці «Їх імена – окраса краю». На фото: Заставнівська бібліотека)

У районній бібліотеці легендарного міста Вижниця, про митців і трудівників якого не раз писала Галина Тарасюк, працюючи в буковинській пресі, ювілей шанованої тут письменниці відзначили літературними читанням під девізом «Керована мрією».

– Мабуть, немає у літературному середовищі людини, яка б не чула про Галину Тарасюк – поетесу, прозаїка, критика, перекладача, публіциста, автора найкращих творів в сучасній українській літературі, – говорить директор Броварської ЦБС, заслужений працівник культури України Людмила Кошелєва. – Автограф-сесія Г.Тарасюк, яка діє в Броварській центральній районній бібліотеці, викликала справжній фурор серед користувачів книгозбірні. На виставці представлені біографічні дані письменниці та книги, які вишли з-під її пера. В наш час небагато людей захоплюється поезією, але поетичні збірки Г.Тарасюк «Свет родника», «Жайворове поле» та вибране «любов і гріх Марії Магдалини» завжди користуються підвищеним читацьким попитом, бо в них бринять струни душі поетеси: вічно молодої, незламної, з драматизмом почуттів.

Літературні вечори відбулися і в інших культурних закладах Вінниччини, де письменниця народилася, Буковини, де вона прожила півжиття, а також – на Київщині, де нині мешкає, та інших містах.

У дні свого ювілею письменниця нагадала читачам про багатогранність свого таланту, надрукувавши у газеті «Літературна Україна» ліричну добірку віршів «За що не совісно душі», у газеті «Буковина» – гумористичну новелу «Козацька корчма», а на сайті НСПУ, в журналі «Березіль», газеті «Буковинське віче» та «Українській літературній газеті» – гострі публіцистичні інтерв’ю на злободенні теми, зокрема, і про роль літератури в сучасному інформаційному та духовному просторі.

В одному з цих інтерв’ю Галина Тимофіївна зізналася, що до свого ювілею зробила собі два гарних подарунки: упорядкувала дві антології – сучасної жіночої прози «Острів зимового мовчання» та сучасної жіночої поезії «Сама», які от-от вийдуть у «Пресі України»:

– Це моя десятина на храм літератури. Адже, якщо Бог дав тобі талант, то мусиш бути щедрим і думати не лиш про себе. Тим більше, коли впевнений, що бути великим можна тільки у великій літературі. От я й вирішила на своє 65-річчя зробити подарунок 65-ти київським авторкам, прозаїкам і поеткам, половини з яких навіть не знаю особисто, але знаю по їхніх творах, що вони талановиті і яскраві письменниці. Раджу всім колегам по перу брати приклад – дуже гарно стає на душі, коли щось приємного робиш ближньому, особливо по творчості. Просто так, з доброго дива…

Галина Юсин,
науковий працівник Музею літератури України

Фоторепортаж з виставки за адресою: https://plus.google.com/u/0/photos/113892551848765542069/albums/5938365178270675313

 


Новинки

B18.JPG
...